Personalities
Readers’ Choice
Best veterinarian
1. Andee Cooper
Spanish Springs Veterinary Hospital
2. Courtney Williams
Veterinary Specialists of Nevada
3. Tom Dose
Dose’s Pet Vets
Best barback
1. Chris Lashelle
Imperial Bar and Lounge
2. Beau Dean
Tonic Lounge
2. Mike Lacey
Imperial Bar and Lounge
2. Chris Jimenez
Imperial Bar and Lounge
Best barista
1. Joey Trujillo
The Hub Coffee Co.
2. Lucas Alvarez
The Hub Coffee Co.
3. Caroline Heddy
Topsy Lane Starbucks
Best music teacher
1. Eric Stangeland
Maytan Music
2. Ted Owens
Truckee Meadows Community College
3. Bryan Smith
Best looking man
1. Frank Garrett
2. Phillip Brown
Best looking woman
1. Anna Suvari
2. Kristen Remington
3. Natalia Jean Montes
Best magician
1. Kalin & Ginger
2. Eli Kerr
Best social networker (an individual, not a site)
1. Anna Suvari
2. Oliver X
3. Tommy Inglis
Best volunteer
1. Alfred Walking Bull
2. Evelyn Mount
2. Pete Parker
Best local comedian
1. Kinsie Damon
2. The Utility Players
3. Dave Mencarelli
Best club doorman/bouncer
1. Pat Freeman
Tonic Lounge
2. Mike Mcfarland
Imperial Bar and Lounge
Best dentist
1. Anthony Brunelli
852-1770
2. Andrew Getas
883-8811
3. Zeny Ocean
329-1333
Best athletic coach
1. Chris Ault
Nevada
2. Roy Callahan
McQueen High School
3. Brett Butler (manager)
Reno Aces
Best high school athlete (male)
1. Garrett Winkelmaier
Reno High School
Best high school athlete (female)
1. Sara Plater
McQueen High School
Best college athlete (male)
1. Colin Kaepernick
University of Nevada, Reno football
2. Luke Babbit
University of Nevada, Reno basketball
3. Luke Lippincott
University of Nevada, Reno football
Best professional athlete (male)
1. Trent Oeltjen
2. Frank Gore
3. Lance Armstrong
Best professional athlete (female)
1. Gina Carano
1. Serena Williams
Best sports announcer
1. Brian Samudio
KRNV
2. Chris Ciarlo
Silver Sox
3. Jimmy Coleman
action sports
Best architect
1. Gail Richie
Richie Architect
1. Jack Hawkins
Hawkins and Associates
2. Lewis Zaumeyer
ArchideA
Best home builder
1. Pulte Homes
2. DiLoreto Construction
2. Homecrafters
Best minister/spiritual advisor
1. Anthony Vercellone
Immaculate Conception church
2. Harvey Turner
Living Stones
3. Neal Anderson
Unitarian Univeralist Fellowship
Best public figure to fantasize about: male
1. Phillip Brown
2. Tad Dunbar
Best public figure to fantasize about: female
1. Anna Suvari
2. Kristen Remington
3. Jessica Sferrazza
3. Meredith Tanzer
Best politician
1. David Aiazzi
2. David Bobzien
3. Bob Cashell
Best interior designer
1. Aspen Leaf Interiors
287-1168
2. John Ludwigat Hedwig Ludman Interiors
786-2000
2. Dana Rose Design Group
329-9888
Best handyperson
1. Rachel Williams
2. Jimmy Martini
Best local political activist
1. Bob Fulkerson
2. Shaun Gray
3. Scott Kelley
Best local blogger
1. Tracy Viselli
Myrna the Minx
2. Mike
Downtown Makeover
3. Ryan Jerz
Reno Blogger
Best local columnist
1. Cory Farley
2. Oliver X
3. Erin Breen
Best local TV news anchor
1. Kristen Remington
KTVN
2. Wendy Damonte
KTVN
3. Tad Dunbar
KRNV
Best local TV news
1. KTVN Channel 2
2. KRNV Channel 4
3. KOLO Channel 8
Best local TV news hairstyle
1. Kristen Remington
KTVN
2. Wendy Damonte
KTVN
3. Sarah Johns
KOLO
Best local radio DJ or DJ team
1. Chris Payne
KRZQ
2. Bill & Connie
KLCA (Alice)
3. Amy Mattingly
KJZS (Smooth Jazz)
Best realtor
1.Gena Gregory
Sell State Dreams
1. Bill Bowden
U.S. West Investments
Best real estate agent
1. Bonnie Lowder
Dickson Realty
2. Bill Bowden
U.S. West Investments
3. Clay Alder
Dickson Realty
Best bartender, male
1. Jesse Reeves
Lincoln Lounge
1. Elijah Edwards
Brew Bros.
2. Bobby O’Brian
Best bartender, female
1. Georgette Leary
Amendment 21
2. Shana Catlett
Tonic Lounge
3. Vonnie Allen
Tronix
Best cocktail server
1. Jamie Farley
St. James Infirmary
1. Brook Clupper
Imperial Bar and Lounge
2. Susan Bradley
3rd Street
Best food server
1. Andrea Raines
Great Basin Brewing Co.
2. Albert Condry
Roxy Bistro
Best local actor
1. Mary Bennett
Bruka Theatre
2. Erin Slimak
Good Luck Macbeth
3. Rhiannon Box
Reno Little Theater
Best local musician
1 Jerry Tomlinson
2. Kate Cotter
2. Adam Goings
Best principal
1. Robert Sullivan
Reno High School
2. Don Angotti
Stead Elementary
3. Tom Brown
Galena High School
Best elementary school teacher
1. Christine Lund
Mamie Towles Elementary School
1. Kelly Bowden,
Mamie Towles Elementary School
Best middle school teacher
1. Joe Nannini
Swope Middle School
1. Jessica Wixom Ligon
Billinghurst Middle School
2. Nina Sawyer
Clayton Middle School
Best high school teacher
1. Levi Watson
Galena High School
2. Brent Busboom
Reno High School
2. Kelly Wetzler
Reno High School
Best college intructor
1. Ted Owens
Truckee Meadows Community College
2. Bob Felten
University of Nevada, Reno
3. Bill Eubank
University of Nevada, Reno
Best local filmmaker
1. Jason Newmark
2. Michael Albright
2. Gwen Clancy
Best visual artist
1. Asa Gilmore
2. Ahren Hertel
3. Mairin Kareli
Best sculptor
1. Rebekah Bogard
Best poet
1. Hank Sosnowski
Best novelist
1. Thomas Lloyd Qualls
2. Christopher Coake
2. Dan Brown
Best exotic dancer
1. Ryland
Wild Orchid
1. Deidre
Fantasy Girls
2. Jezebel
Fantasy Girls
Best legal prostitute
1. Anna Suvari
2. Donice Armstrong (Air Force Amy)
Best local journalist
1. Dennis Myers
2. Oliver X
3. Anjeanette Damon
3. Guy Clifton
Best police officer
1. Laura Conklin
Reno Police Dept.
2. Robert Russo
Washoe Sheriff’s Office
Best massage therapist
1. Kim Marshall
Peak Performance
2. Anastasia Bobdilla
La Petite
3. Cheryl Kiraly
Best chiropractor
1. Todd Stevenson
2. Daniel Barlow
3. Tom Herrera, Amanda Rammel and Liz Stevenson
Best plastic surgeon
1. Louis Bonaldi
2. James Murphy
3. Joseph Kiener
Best gynecologist
1. Corinne Capurro
2. Larry Klaich
2. Harold Chotiner
3. Cookie Bible
Best family practice doctor
1. Dennis Brown
2. Helen Hong
2. Patricia Levan
Best attorney
1. Jerry Snyder
2. Roger Harada
Best local candidate
1. David Bobzien
2. Scott Kelley
3. Xiomara Rodriguez
Best pet groomer
1.Caroline Johnson
Just Four Paws
2. Judy Walls
Paddywacks
3. Kristi Joanis
Kristi’s Pet Grooming
Best photographer
1. Lauren Randolph
2. Christian Aragon
3. Kendall Price
Best fitness instructor
1. Kimberly Lenzi
2. Jaime Placido
2. Joel Lacuesta
2. Brian Lemmons
Best drag queen
1. Ashley Stone
2. Anna Duvet
3. Ginger Divine
Best dance instructor
1. BB Flanders
Salsa Reno
2. Nayte [no last name given by voters]
Playtime